Ogrody

Ogrody

Na niezagospodarowanym do tej pory terenie po północnej stronie budynku Akademii Lubrańskiego, powstaje Ogród Lubrańskiego. Ma to być zielony punkt spotkań i wypoczynku dla zwiedzających, turystów, mieszkańców Poznania, z miejscem na leżaki, dostępny na rodzinne sesje fotograficzne oraz lawendowe warsztaty i aromatoterapię. Ważnym aspektem przedsięwzięcia jest edukacja ekologiczna oraz stworzenie przyjaznych warunków dla owadów (pobliska pasieka) i ptaków (budki lęgowe). W Ogrodzie Lubrańskiego będą się też odbywać koncerty oraz cykliczne prezentacje sztuki.

 

 

W ramach etapu koncepcyjnego (1 poł. 2021 r.) przeprowadzony został konkurs „Projekt Ogrodu Lubrańskiego w Poznaniu”, współorganizowany przez Fundację Akademia Jana Lubrańskiego, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu i Politechnikę Poznańską. Konkurs skierowany był do zespołów studenckich obu uczelni i zakończył się wystawą nagrodzonych i wyróżnionych projektów koncepcyjnych.

Po zakończeniu etapu koncepcyjnego Fundacja przystąpiła do prac wdrożeniowych.

W ramach otrzymanej w 2021 roku 3-letniej dotacji z Narodowego Instytutu Wolności (ze środków PROO) mogliśmy rozpocząć prace wstępne, typu:
- wytyczenie ścieżek,
- instalacja systemu nawodnienia,
- wzmocnienie oraz impregnacja zabytkowego muru, otaczającego ogród;

Ze środków własnych oraz pozyskanych od Partnerów Fundacji przeprowadziliśmy też nasadzenia drzew i roślin.

W ramach pozyskanej dotacji zadbaliśmy również o oświetlenie zewnętrzne budynku Akademii Lubrańskiego, co ucieszy zapewne osoby zwiedzające, czy spacerujące po Ostrowie Tumskim. Niebawem, przed gmachem pojawią się również prezentery dla zewnętrznej Galerii Sztuki Współczesnej. Dla osób zainteresowanych wystawami będzie to dodatkowe, związane z prezentacją sztuki miejsce spotkań.

 

 

 

 banerNIWnowy