Wydawnictwo

Wydawnictwo Akademii Lubrańskiego powstało w 2019 roku. 

 

NAJNOWSZE

NAJNOWSZE

Prezentowana książka Bóg niepodobny do Boga. Pasja Chrystusa w słowie i sztuce jest zaproszeniem do zgłębienia tajemnicy Krzyża. Czytelnikowi w tej podróży towarzyszy słowo księdza Jana Twardowskiego. Niektóre spośród utworów przedkładanych Czytelnikowi publikowane są po raz pierwszy. Uzupełnienie dla nich stanowią ilustracje prezentujące obiekty średniowiecznej i nowożytnej rzeźby wielkopolskiej do dziś znajdujące się w kościołach i takie, które obejrzeć można na wystawie w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu. Pośród obiektów odwołujących się do tematu Męki Pańskiej napotkamy Krucyfiksy, Piety, czy sceny Złożenia Chrystusa do Grobu. Rzeźby te to nie tylko wspaniałej klasy zabytki, ale również obiekty, które cały czas poruszają swoich odbiorców.

Cena: 39.90 zł
Zamówienia książki prosimy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

1 NET 148x1052

 

Muzyka stąd… Klimaty dudziarskie Wielkopolski

Muzyka stąd… Klimaty dudziarskie Wielkopolski

 

Muzyka stąd… Klimaty dudziarskie Wielkopolski

Koncepcja albumu i opracowanie graficzne:
Tadeusz Piskorski  

Książka prezentuje tematykę związaną z muzyką dudziarską i tradycjami dudziarskimi, które są głęboko zakorzenione w wielkopolskim folklorze, a w 2017 r. zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Album promuje wiedzę o mikroregionach folklorystycznych, prezentuje bogaty materiał ikonograficzny oraz elementy historii, kultury Poznania, a także wybranych regionów Wielkopolski – pieśni ludowe, gwary, stroje, zwyczaje, obrzędy.
Dowiemy się z niej o aktywnej działalności środowisk dudziarskich i koźlarskich, które swój dorobek prezentują na licznych wydarzeniach związanych z folklorem. Mamy świadomość unikalności i atrakcyjności proponowanego albumu dla szerokich rzeszy miłośników folkloru i rodzimych tradycji ludowych. Ciekawe i kompetentne opracowanie tematu, nowoczesność typograficzna oraz staranność edytorska może uczynić z naszej publikacji cenną wizytówkę Poznania i całej Wielkopolski.
„Dla Wielkopolski reprezentatywnym instrumentem wyróżniającym ten region w skali całego kraju są dudy, występujące zazwyczaj razem ze skrzypcami „podwiązanymi” w dwuosobowym składzie kapeli ludowej. Instrument ten był dawniej rozpowszechniony w całej południowej części Wielkopolski, od Poznania włącznie aż po granicę śląską w rejonie Rawicza i Krotoszyna”. (prof. Bogusław Linette)
Wielkopolska jest prawdziwą potęgą dudziarską – na siedem rodzajów dud występujących w Polsce, aż pięć z nich ma rodowód wielkopolski.

Książka prezentuje następujące regiony:
…od Poznania
…od Kościana – dudy kościańsko-bukowskie (Kościan, Gołębin Stary, Stara Krobia, Stęszew, Leszno, Bukówiec Górny, Połajewo, Poznań, Szamotuły, Opalenica, Chojno, Osiek, Krotoszyn).
…od Domachowa – dudy rawicko-gostyńskie (Krobia, Domachowo, Szymanowo, Zielona Wieś).
…od Zbąszynia – kozioł biały i czarny (Zbąszyń, Zbąszynek, Siedlec, Nowe Kramsko, Dąbrówka Wielkopolska, Przyprostynia, Kargowa, Laski, Podmokłe Małe).

 

 131965134 4146574112023901 526928381686193410 o

 

 

LOGO POZNAN PL RGB bz

Publikacja dofinansowana
ze środków budżetowych
Miasta Poznania

Bruno Koper. 50 lat twórczości artystycznej.

Bruno Koper. 50 lat twórczości artystycznej.

 

Bruno Koper. 50 ans de creation artistique / 50 lat twórczości artystycznej

Pierwsze całościowe opracowanie fascynującego dorobku artystycznego Bruno Kopera (ur. 1941) – francusko-polskiego malarza, grafika, plakacisty, zarazem historyka sztuki i jej konesera oraz pedagoga. Wielkoformatowy, dwujęzyczny album w autorskim opracowaniu wybitnego poznańskiego grafika prof. Tadeusza Piskorskiego wprowadza czytelnika w barwny, zaskakujący i wysmakowany świat malarstwa, grafiki, plakatu. Koper, estetycznie związany z nurtem surrealizmu i pop-artu lat 60. XX wieku (A. Breton, S. Dali), a później z polską szkołą plakatu lat 70. (H. Tomaszewski), stworzył swój niepowtarzalny styl. W swych obrazach olejnych, gwaszach, rzadziej akwarelach, kolażach oraz plakatach „rozmawia" z tradycją sztuki – z Vermeerem, Brueghlem, Arcimboldem, ale też Magritte’em, Dalim, Hopperem czy Mehofferem. Czerpie z ich słynnych dzieł. Przetwarza je, wprowadza do ich treści siebie. Pozostaje przy tym niezmiennie twórcą współczesnym – malarsko znakomitym, dowcipnym, zaskakującym bogactwem tematów i zestawieniem kolorów.

Pierwsza część książki to reprezentatywny przekrój 50 lat twórczości artystycznej Bruno Kopera, druga przedstawia dwujęzyczną dokumentację prasową licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych artysty, prezentowanych we Francji i w Polsce, a także m.in. na Litwie, w Niemczech, Macedonii, Grecji, Szwecji. Wszystkie te wypowiedzi zestawione zostały z barwnymi pracami artysty.

Album Bruno Koper, propozycja nie tylko dla koneserów sztuki, to również świetny i niecodzienny przewodnik po historii sztuki oraz artystyczna uczta dla tych, którzy chcą kształtować swoje poczucie smaku i rozbudzać wyobraźnię.

 

Mon Age d’Or („Mój złoty wiek”) – wystawa malarstwa i grafiki Bruno Kopera.

Czynna: 2.10 – 10.10

Kuratorzy: Renata Rogozińska, Jerzy Stranz

Bruno Koper, artysta o polskich korzeniach urodzony we Francji, od 50 lat mieszkający w Paryżu, zaprasza do swojego niezwykłego artystycznego świata barw, form i wyobraźni. Źródłem moich inspiracji – opowiada Koper – był i jest przede wszystkim surrealizm (Breton, Dali) i stąd w moich obrazach przypadkowość skojarzeń, intelektualne kolaże oraz pop art, z którego zapożyczam niektóre środki plastyczne. Do tych inspiracji należy jeszcze dodać polską szkołę plakatu – doktorat u prof. Tomaszewskiego – oraz artystyczną rozmowę prowadzoną m.in. z Vermeerem, Brueglem, Arcimboldem, Mehofferem czy René Margittem. Koper prezentował swoje prace wielu indywidualnych i zbiorowych wystawach malarstwa, ilustracji, grafiki i plakatu, liczne jego dzieła znajdują się w kolekcjach publicznych i prywatnych we Francji, USA, Argentynie, Włoszech, Maroku, Egipcie i Polsce.

Wystawa Mon Age d'Or to spotkanie z niezwykłym artystą, a zarazem uroczym, dowcipnym człowiekiem i wielkim entuzjastą cykloturystyki, który objechał na rowerze prawie cały świat. Podróże rowerem – jak mówi – oczyszczają i napełniają jego wyobraźnię artysty plastyka.

Wystawie w Akademii Lubrańskiego towarzyszyć będzie promocja albumu: Bruno Koper. 50 ans de creation artistique / 50 lat twórczości artystycznej

 

Czas ucieka. Wieczność czeka. Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II - w setną rocznicę urodzin.

Czas ucieka. Wieczność czeka. Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II - w setną rocznicę urodzin.

„Czas ucieka, wieczność czeka” – projekt artystyczny: „Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II” rozpoczął się w 2014 roku. Jego ideą było twórcze podejmowanie i prezentacja dziedzictwa Jana Pawła II za pośrednictwem współczesnej sztuki medalierskiej. Inicjatywa ta, początkowo zaplanowana jako jednorazowe wydarzenie, przekształciła się w formę cykliczną. Każda kolejna edycja, podejmowana w formule „rozmowy” oparta jest na nowym temacie, zakorzenionym w myśli i nauczaniu Jana Pawła II. W zamyśle kuratora całego projektu Bernarda Marka Adamowicza do czwartej edycji medalierskich rozmów zaproszone zostały miasta: Częstochowa, Warszawa, Poznań, Kraków i Wrocław.

Poznańskiej wystawie towarzyszył katalog z tekstami ks. Jerzego Stranza, Bernarda Marka Adamowicza i Dominika Maińskiego oraz fotografiami autorstwa Barbary Solarewicz i fotografiami autorskimi prac Ewy Janus i Iryny Zhovtogolowej.

 

W mądrości Krzyża i blasku Zmartwychwstania

W mądrości Krzyża i blasku Zmartwychwstania

Katalog wystawy "W mądrości Krzyża i blasku Zmartwychwstania. Edyta Stein i Maria Hiszpańska-Neumann" prezentowanej w Muzeum Archidiecezjalnym w dniach 5.11.2019-18.01.2020 r.

Św. Edytę Stein – karmelitankę i uczoną-filozof, oraz Marię Hiszpańską-Neumann – malarkę łączyło doświadczenie cierpienia i koszmaru wojny. Obie – więźniarki hitlerowskiego systemu zagłady (Stein osadzona w obozie w Westebork, potem zagazowana w Auschwitz, Hiszpańska więziona wiele lat w Ravensbrück) – usiłowały – jedna na drodze rozważań filozoficznych i teologicznych, druga w formie malarskiej – uporać się z problemem upadku człowieka, z problemem wojny. W czasach „zaćmienia Boga” (Buber) obie – każda w inny sposób – zawierzyły mądrości Krzyża i światłu Zmartwychwstania.